Uluslararası İlişkiler

Daire Başkanlığı

Başvuru Rehberi

ONLİNE BAŞVURU REHBERİ

İbn Haldun Üniversitesi Mayıs-Temmuz arasında yılda sadece bir defa lisans başvurusu açmaktadır. Başvurular internet üzerinden alınır ve gerekli belgeler başvuru sistemine yüklenmelidir. Lisans programlarına başvurmak isteyen uluslararası öğrencilerin, başvuru şartlarına sahip ise aşağıdaki linki tıklayarak formu doldurmaları gerekir.

Lisans için son başvuru tarihi 19 Temmuz 2020.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

 

 Başvuru Formu (Zorunlu)
Başvuru formunda doldurulması zorunlu olan bütün boşluklar eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Başvuru forumu başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra sistem tarafından bilgilendirme e-mail gönderilecektir. E-mail almadıysanız başvurunuz tamamlanmamış demektir. Başvuru tamamlandıktan sonra tekrar değişiklik yapılamaz, dolayısıyla başvuru formunun dikkatli bir şekilde doldurulması gerekir.
 Lise Diploması (Zorunlu)
Lise diplomasının aslı taranmış hali yüklenmelidir. Diploma hazır değilse, onun yerine Geçici Mezuniyet Belgesi yüklenmelidir.
 Geçici Mezuniyet Belgesi 
Lise diplomasının hazır bulunamaması veya başvuru esnasında hala mezun olmayan öğrencilerin, geçici mezuniyet belgelerini veya okuldan mezun olabilecek durumunda olduklarını gösteren resmi bir belge yüklemeleri gerekir.
 Transkript (Zorunlu)
Öğrencinin lise boyunca aldıkları yıl sonu notlarını veya mezuniyet sınav sonuçlarını gösteren not dökümünü yüklemleri gerekir.
 Niyet Mektubu (Zorunlu)
Tercih edilen her bölüm için birer niyet mektubu hazırlanmalıdır. Niyet mektubunda adaydan neden İbn Haldun Üniversitesinde okumak istediği, seçtiği bölümünü neden tercih ettiği ve onun için ne derece önemli olduğu, mezun olduktan sonra ne yapmak istediği gibi hususlarına değmesi beklenir.
 Referans Mektubu (Zorunlu)
Referans mektubu aday hakkında bilgi alınabilecek ve onu tanıyan birisi tarafından hazırlanmalıdır. Referansların tercihen lise hocalarından alınması beklenir. Referans mektupları Türkçe veya İngilizce hazırlanmalı veya bu iki dilden birine tercüme edilmelidir.
 İngilizce Sertifikası (Zorunlu)
Üniversitemizin eğitim dili İngilizce olduğundan öğrencinin bir İngilizce sertifikasına sahip olması gerekir. Üniversitemizce kabul edilen İngilizce sertifikaları ve puanları şunlardır:
* E-YDS/YDS/YÖKDİL = minimum 90
* TOEFL-IBT = minimum 80
* PTE ACADEMIC = minimum 55
* CPE = minimum C
* CAE = minimum C
* FCE = minimum B
Bu belgelerinden herhangi birine sahip olmayan öğrenciler, İbn Haldun Üniversitesinde İngilizce Seviye Tespit Sınavına (Pearson Versant Placement Test) girebilirler ve 70 üzerinden en az 55 puan almaları gerekir. Sınav ücreti 150 TL. Sınavla ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.
 Uluslararası Sınavlar (Varsa)
Uluslararası sınavlar zorunlu olmamakla birlikte bu sınavlarından birine sahip olan adayların kabul şansı diğerlerine nazaran daha yüksektir. Bu sınavların türleriyle ve minimum puanlarıyla ilgili bilgi almak için şu linki ziyaret ediniz. (https://int.ihu.edu.tr/en/l-kabul-sartlari/)
 Ulusal Sınavlar (Varsa)
Adayın kendi ülkesinde üniversiteye giriş sınavı ve sertifikası varsa, onu yüklemesi tavsiye edilir.
 Pasaport (Zorunlu)
Pasaportun ilk sayfası ve geçerlilik tarihini gösteren sayfalar taranmış haliyle yüklenmelidir. Pasaportu olmayan adaların kendi ülkelerinde kimlik kartlarını yükleyebilirler.
 Fotoğraf (Zorunlu)
Adayın yüzünü net gösterecek vesikalık bir fotoğraf yüklenmelidir.
 Yabancı Dil Belgeleri (Varsa)
Adayın birkaç dil bilmesi halinde bildiği dillerin sertifikalarını buraya yükleyebilir.
 Diğer Belgeler (Varsa)
Öğrencinin okul içerisinde veya dışında aldığı ödüller, katıldığı kurs ve seminerlerin sertifikaları veya başarısını gösteren herhangi bir belge yüklenebilir.

 

Online Başvuru Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Hesap oluşturduktan sonra aynı e-mail ve şifre ile tekrar giriş-çıkış yapabilirsiniz.
  • Başvuru formunda istenilen bilgiler doğru bir şekilde girilmeli. Yanlış veya yalan bilgi girilmesi halinde başvuru değerlendirilmeyecektir.
  • Başvuru formunu adım adım doldurun. Zorunlu alanlar doldurulmadan başvurunun bir sonraki adımına geçilmez.
  • Başvuruyu tamamladıktan sonra tekrar değişiklik YAPILAMAZ. Dolayısıyla başvuruyu dikkatli bir şekilde tamamlayın. Anlaşılmayan bir şey varsa international@ihu.edu.tr e-posta adresine e-mail atınız veya 1102 dahili numarasını arayarak irtibata geçiniz.
  • Fotoğraf dışında bütün belgelerin PDF formatında yüklenmesi gerekir. PDF formatında olmayan belgeleri sistem kabul etmez.
  • İstenilen belgeler dışında başka belgeler yüklemeyiniz.
  • Başvuruyu tamamladıktan sonra sistem tarafından onay e-maili gönderilecektir. Böyle bir e-mail almadıysanız başvurunuz tamamlanmamıştır.
  • Tüm belgelerin Türkçe veya İngilizce olması gerekir. Aksi halde belgeler Türkçe veya İngilizceye tercüme edilmeli ve noter tarafından tasdik edilmelidir.
  • Başvuruda sunulan tüm belgelerin orijinalleri, kayıt gününde yanında bulundurulmalıdır.

 

Başvuru Takvimi

2020-2021 akademik yılı için başvuru ve kayıt tarihleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Lisans Başvuru Takvimi 
 Online başvurunun başlaması  4 Mayıs 2020
 Online başvurunun sona ermesi  19 Temmuz 2020
 İngilizce seviye tespit sınavları  İngilizce Sınavları her hafta yapılacaktır
 Kesin kayıt tarihleri  07 – 11 Eylül 2020

 

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur