Uluslararası İlişkiler

Daire Başkanlığı

SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR:

 

Başvuru Süreci

 

Yüksek Lisans/Doktora programlarına nasıl başvurabilirim?

Başvuru şartları ve başvuru kılavuzuna ——–‘dan ulaşabilir ve online başvurunuzu oluşturabilirsiniz:

 

Online Başvuru için herhangi bir ücret ödemek gerekir mi?

Online Başvuru ücretsizdir.

 

Mevcut programlar , süreleri, ücretleri ve program dili hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirim?

Mevcut programların listesine buradan ulaşabilirsiniz: ———

 

Başvurmak istediğim Yüksek Lisans/Doktora programının şartlarını nasıl öğrenebilirim?

Ayrıntılı başvuru şartlarını buradan görebilirsiniz: ———–

 

Birden fazla lisansüstü programına başvurabilir miyim?

Adaylar aynı anda en fazla 3 programa başvurabilir.

 

Hafta sonu ya da akşam dersleri veriliyor mu?

Bölüm dersleri hafta içi gündüz verilmektedir. Hafta sonu ve akşam dersleri verilmemektedir.

 

Başvuru için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

Lütfen yukarıda belirtilen belgeleri kontrol ediniz. Başvurunuza başlamadan önce tüm gereken belgelerin elektronik kopyasına sahip olduğunuzdan emin olunuz. Başvurular tamamlandıktan sonra değişiklik yapılamaz.

 

Lisans programımı henüz tamamlamadım. Yine de bir Yüksek Lisans programına başvurabilir miyim?

Son sınıf/dönem öğrencileri başvuruda bulunabilir. Programa ilk kabul sürecinin ardından, adayların diploma/geçici mezuniyet belgesi ve transkriptlerini teslim etmeleri gerekecektir.

Bu şartlar Yüksek Lisans programını henüz tamamlamamış olan Doktora adayları için de geçerlidir.

 

Herhangi bir İngilizce dil yeterlilik belgem yok. Ne yapmalıyım?

Herhangi bir İngilizce dil yeterlilik belgesi bulunmayan adaylar, akademik takvimde yer alan tarihlerde İbn Haldun Üniversitesi Yeterlilik Sınavlarına girmekle yükümlüdürler.

Bölümüm tamamen/kısmen İngilizce eğitim veriyor. Programa kabul edildikten sonra İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimi alabilir miyim?

İngilizce şartını sağlayamayan adaylar programa kabul edilmeyecektir.

Mezun olduğum Lisans/Yüksek Lisans programı ders dili İngilizce. Yine de İngilizce dil şartını sağlamak için sınava girmem gerekir mi?

ABD, Birleşik Krallık, Kanada veya Avusturalya’da öğretim dili İngilizce olan bir programdan mezun değilseniz, İngilizce dil şartını sağlayan bir yeterlilik sınavı belgesi sunmanız, ya da İHU İngilizce dil sınavına girmeniz gerekmektedir.

 

İbn Haldun Üniversitesi İngilizce dil sınavına nerede ve nasıl girebilirim?

Türkiye’de ikamet ediyorsanız (İstanbul’da ya da başka bir şehirde), İngilizce dil sınavına akademik takvimde belirtilen tarihlerde İbn Haldun Üniversitesi kampüsünde girmeniz gerekmektedir. Türkiye’de ikamet etmiyorsanız, Online Sınav Sistemi üzerinden sınava girebilirsiniz. Online Başvuru Sistemi üzerinde size uygun sınav şeklini seçerek sınav randevunuzu alabilirsiniz.

 

Programım için Arapça dil şartı gerekli. Bu şartı nasıl sağlarım? Programa kabul edildikten sonra Arapça Hazırlık eğitimi alabilir miyim?

 

Türkiye’de ikamet ediyorsanız ve programınız Arapça dil şartı gerektiriyorsa, İbn Haldun Üniversitesi Arapça Dil Sınavına girmeniz gerekmektedir. Sınav, İHÜ kampüsünde ve akademik takvimde belirtilen tarihlerde gerçekleşmektedir. Türkiye’de ikamet etmiyorsanız, Online Sınav Sistemi üzerinden sınava girebilirsiniz. Online Başvuru Sistemi üzerinde size uygun sınav şeklini seçerek sınav randevunuzu alabilirsiniz.
Arapça Hazırlık Sınıfı mevcut değildir.

 

Programımın öğretim dili Türkçe ve Türkçe dilinde yeterlilik şartı gerektiriyor. Türkçe dil yeterlilik şartını nasıl sağlarım? Programa kabul edildikten sonra Türkçe Hazırlık Sınıfı eğitimi alabilir miyim?

Türkiye’de ikamet ediyorsanız ve programınız Türkçe dilinde yeterlilik şartı gerektiriyorsa, akademik takvimde belirtilen tarihlerde İbn Haldun Üniversitesi Türkçe Dil Yeterlilik Sınavına girmeniz gerekmektedir. Türkçe dili için Online sınav seçeneği mevcut değildir.

Tam/kısmen Türkçe öğretim veren programlara kabul edilen öğrenciler programları başlamadan önce, hiçbir ücret ödemeden bir yıl Türkçe hazırlık dersleri alabilirler.

 

Başvurumu tamamladım. Şimdi ne yapmalıyım?

Başvurunuzu tamamladıktan sonra Dil Sınav tarihlerini kaçırmamaya dikkat edin. Son elemeye kalan aday ile akademik takvimde belirtilen mülakat tarihlerinden bir-iki gün önce iletişime geçilebilir. Mülakat, başvurunuzun kabul ya da reddedilmesinin belirlenmesi ve burs fırsatları elde etme adına önemli bir rol oynar.

Başvuran tüm adaylar mülakata davet edilir mi?

Yalnızca son elemeye kalan adaylar e-posta yolu ile mülakat daveti alacaktır.

Yurtdışında ikamet ediyorum. Mülakata nasıl katılabilirim?

Yurtdışında ikamet eden adaylar Skype üzerinden online şekilde mülakata girebilir. Adayların Online Başvuru Formunda geçerli ve aktif olan bir Skype Kullanıcı Adı belirtmeleri gerekmektedir.

 

Web sitesinde belirtilen başvuru şartlarını sağlıyorum, fakat mülakat daveti almadım.

Web sitesinde belirtilen şartlar, başvuru süreciniz için gereken ilk azami adımlardır. Eleme süreci, bölümünüzün kabul komisyonu tarafından gerçekleştirilir ve aynı programa başvuran adaylar arasında yapılan bir sıralamaya tabidir.

 

Başvuru sonucumu nasıl öğrenebilirim?

Kabul edilen öğrencilerin listesi akademik takvimde belirtilen tarihlerde web sitemizde duyurulacaktır. Kabul edilen öğrenciler ile e-posta aracılılığıyla iletişime geçilecektir.

 

Başvurum kabul edilmedi. Bir sonraki başvuru sürecinde tekrar başvuru yapabilir miyim?

Evet, tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 

Programa kabul edildim. Şimdi ne yapmalıyım?

Kayıt süreci ve Kabul Mektubu ile ilgili sonraki adımlar hakkında sizi bilgilendireceğiz.

 

Üniversiteye kabul edildim. Vize başvurularına ne zaman başlamalıyım?

Kabul edildikten sonra, bulunduğunuz ülkedeki Türkiye Büyükelçililiği ile iletişime geçerek Öğrenci Vizesi başvurusu hakkında bilgi alınız. Kısacası, üniversitemiz vize başvurusu sırasında gereken Resmi Kabul Mektubu belgesini tarafınıza gönderecektir.

 

Vize sürecim çok  zaman alıyor. Kayıt için gecikirsem üniversiteye girme hakkımı kaybeder miyim?

Son başvuru tarihinden haberdar olmak için Öğrenci İşleri ile iletişimde kalmalısınız. Kayıt için uzun süreli bir gecikme, kabul hakkınızı kaybetmenize ya da kaydınızın bir sonraki döneme sarkmasına sebep olabilir.

 

Türkiye’ye geldikten sonra ikamet iznine başvurmam gerekir mi?

Kabul edilen öğrencilerin kayıt sürecinin ardından İkamet İzni ile ilgili işlemler Öğrenci İşleri tarafından gerçekleştirilecektir. Ayrıntılı bilgi için bu sayfayı ziyaret edin: ——–

 

 

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur