Uluslararası İlişkiler

Daire Başkanlığı

Türkiye’ye Geliş Öncesi

 • Vize

Türkiye’ye gelişte vize talep eden ülkeler için vize alınması uyruğunuza bağlıdır. Öğrenci vizesi, e-vize, (olağan) turist vizesi ile çok giriş hakkı ile Türkiye’yi ziyaret etme hakkına sahip olan öğrenciler

Vize muafiyeti için ayrıntılı bilgilere Türkiye Cumhuriyeti resmi sitesinden ulaşabilirsiniz: http://www.mfa.gov.tr/visa-information-for-foreigners.en.mfa

Lütfen ülkenizin uygunluğunu kontrol ediniz ve/veya  https://www.evisa.gov.tr/en/ linkinden ‘’ana sayfa > şimdi başvur” kısmına tıklayarak başvuru yapınız. 

Türkiye’ye girişte turist vizesinden muaf tutulmuş iseniz, fakat Türkiye’ye eğitim amaçli geliyrsanız Türkiye Büyükelçilik/Konsolosluğu nezdinde öğrenci vizesi için başvuruda bulunmanıza gerek vardır.

Normalde kalacağınız süreden 30 gün veya 90 gün fazla olacak şekilde geçerli bir pasaportla ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Bununla birlikte öğrenci vizesi tek girişli bir vizedir.

İHU TÖMER – Türkçe Öğrenme Merkezine katılacak öğrenciler, Turist Vizesiyle giriş hakkı varsa, gene Öğrenim Vizesi almak zorundadır.

 • Gerekli Belgeler

Türkiye’ye seyahat etmeden önce kendi ülkenizden almanız ve işlem yapmanız gereken bazı önemli belgeler vardır.

 1. Denklik Belgesi
  Lisans öğrencilerinin bulundukları ülkede Türk Büyükelçiliğinden Denklik Belgesi alması gerekmektedir.
  Denklik Belgesi alamamış iseniz kendi ülkenizin Dışişleri Bakanlığından Apostil Kaşesi almanız ve ilgili denkliği Türkiye’ye gelip buradan elde etmeniz gerekir.  (Apostil Kaşesi işlemleri yapmayan ülke vatandaşları ise Dışişleri Bakanlığından belgelerini tasdik ettirmelidir.)
  Yüksek lisans öğrencileri Büyükelçilikten denklik alamaz. Almış olduğunuz denklik Türkiye’de değerlendirilecektir.
 2. Muvafakatname
  18 yaş altı öğrenciler muvafakatname ile ebeveyn izni almış olmalıdırlar. (Apostil Kaşesi işlemleri yapmayan ülke vatandaşları ise Dışişleri Bakanlığından belgelerini tasdik ettirmelidir.)
 3. Evli Personel/Öğrenci
  Evli olanların ve eşlerden birinin ve çocukların aile ikamet tezkeresi sahip olması gerekir.  Evlilik Belgesi ve Doğum Sertifikası ülkenizin Apostil Kaşesini taşımalıdır. (Apostil Kaşesi işlemleri yapmayan ülke vatandaşları ise Dışişleri Bakanlığından belgelerini tasdik ettirmelidir.)
 4. Adli Sicil Kaydı
  Bu belge Aile İkamet Tezkeresi için gereklidir. Son 6 ay içinde alınmış olup Apostil Kaşeli olması gerekir. (Apostil Kaşesi işlemleri yapmayan ülke vatandaşları ise Dışişleri Bakanlığından belgelerini tasdik ettirmelidir.)

Yurt dışından ​Tükiye’ye ​gelmeden önce belgelerin tamamı Apostilli olarak gelmesi gerekiyor.

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur